Slovenské počasí a podnebí
Podnebí je na Slovensku téměř stejné jako u nás, jen o něco málo teplejší. Slovensko leží rovněž v mírném podnebním pásu na přechodu mezi oceánským a kontinentálním podnebím. To znamená, že mezi létem a zimou jsou velké teplotní rozdíly. Střídají se zde čtyři roční období. Průměrná teplota v létě je 21°C, naopak v zimě –2°C. Nejteplejším měsícem je zde, stejně jako u nás, červenec a srpen, kdy se už můžete koupat ve vodních nádržích nebo řekách. Naopak nejchladnější je leden. Nejteplejší oblast je Podunajská nížina a Zemplínská šírava. Jsou zde samozřejmě teplotní rozdíly mezi horskými masívy a nížinami. Je dobré sledovat dlouhodobé předpovědi kvůli nestálému počasí.
Na horách
Tatry se řadí mezi nejstudenější místa na Slovensku. Sníh se zde drží skoro až do léta, proto jsou často vyhledávaným místem pro sportovní nadšence. Průměrné zimní teploty dosahují -5 °C, naopak v letních měsících se teploty průměrně pohybují okolo 15°C. Nejchladněji je na vrcholu Slovenska Gerlachovském štítu. Může se vám stát, že vyrazíte za pěkného počasí a náhle vás přepadne sněhová vánice. Vždy tedy dbejte na varování a nevycházejte přes zákaz na hřebeny.
V nížinách
Zde je samozřejmě tepleji než v horách, ale počasí je zde poměrně nestálé. Východní část nížin je studenější než ta západní. Můžou za to vanoucí větry. Průměrná roční teplota je 10°C. Sníh tu brzy taje. Jediná komplikace je v zimních měsících kdy se objevuje tzv. skleníkový efekt ve velkých městech.
A co srážky?
Nejméně srážek je v Podunajské nížině nebo také ve Východoslovenské nížině. Nejvíce srážek je v Tatrách a hlavně v létě. V Tatrách se nejvyšší srážky pohybují okolo 2000 mm. Mimo srážek se zde objevují mlhy.